Rodzaje zapięć kolczyków
16.jpg

Stoisz przed dylematem, nie wiesz jakie zapięcie kolczyków będzie dla Ciebie najwygodniejsze? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Bigiel zamknięty

Bigiel zamknięty to klasyczny rodzaj zapięcia kolczyków. Pręcik przechodzi przez dziurkę od ucha i na wysokości ozdoby zahacza się o pętelkę. Prawidłowo wykonany bigiel delikatnie sprężynuje.

Bigiel otwarty

Bigiel otwarty polega na przeciągnięciu kolczyka przez ucho. Jest tak wyprofilowany, że nie potrzebuje dodatkowego zapięcia chociaż można na niego nasunąć przezroczystą silikonową zatyczkę. Prawidłowo wykonany bigiel delikatnie sprężynuje.

Bigiel rybka

Bigiel rybka to inny kształt bigla otwartego. Przeważnie jest dłuższy, a w górnej części spłaszczony właśnie na kształt ryby.

Bigiel angielski

Bigiel angielski jest uznawany za najbezpieczniejsze zapięcie kolczyków. Zapięcie charakteryzuje się formą szerszej klapki domykanej od dołu (zawias jest nisko, często przy samej ozdobie). Występują dwa rodzaje zapięcia angielskiego:

- bigiel angielski typu zatrzask bazuje na klasycznym biglu zamkniętym, jednak w dolnej części ma nakrywę okalającą pręt przechodzący przez dziurkę ucha. Zamykanie i otwieranie jest wygodne, bo dokładnie czuć miejsce łączenia. Jednak otwarcie wymaga odgięcia blaszki przez co zapięcie jest bardzo bezpieczne.

- bigiel anielski typu lira wyróżnia się szeroką wygiętą klapką domykającą. Na jej szczycie ma otwór, o który zahacza się trzpień z wyżłobionym punktem kontaktu. Miejsce zamknięcia jest niewidoczne od przodu, ponieważ jest na wysokości dziurki w płatku ucha.

Sztyft

Sztyft to jedno z najpopularniejszych zapięć kolczyków. Jego zdecydowanym atutem jest jego dyskrecja. Zapięcia nie widać, ponieważ polega na krótkim pręciku przechodzącym przez dziurkę w płatku ucha i nałożonej zatyczki. Zatyczki mają różne formy; stożek, walec, baranek. Sztyft może być stosowany do bardzo delikatnych kolczyków jak i bardzo okazałych, np. wiszących. Kolejną zaletą zapięcia typu sztyft jest możliwość zakrycia całej dziurki w płatku ucha.


Sztyft przeciągany

Sztyft przeciągany to rozbudowana opcja klasycznego sztyftu. Cały kolczyk jest w formie delikatnego łańcuszka o drobnym splocie. Na jednym końcu jest ozdoba, która będzie przykrywać dziurkę ucha, natomiast przeciwległy koniec to właśnie sztyft, który należy przeciągnąć wraz z całym łańcuszkiem przez płatek ucha. Ciekawym rozwiązaniem jest nie przeciąganie łańcuszka do końca. Taki kolczyk ma dłuższy łańcuszek, a na jego środku jest wyraźne zaznaczenie miejsce, które zostaje środku otworu.

Sztyft wsuwany

Sztyft wsuwany polega na przeciągnięciu pręcika przez płatek ucha, a następnie wsunięciu go w tuleję zamykającą. Ten rodzaj zapięcia najczęściej stosowany jest w kolczykach typu koła.

Sztyft angielski

Sztyft angielski lub angielski zamek to zapięcie coraz częściej stosowane w kolczykach typu koło. Trzpień blokuje się w widełkach z przeciwległego końca.

Zapięcie kajdankowe

Zapięcie kajdankowe to ciekawe rozwiązanie dla małych kolczyków w formie okręgów, często szerokich. Kolczyk "łamie się" w połowie, a zapięcie polega na zablokowaniu trzpienia w przeciwległej półobręczy. Kształt i forma zapięcia przypomina kajdanki.

Klips

Klipsy to dobrodziejstwo dla kobiet, które nie mają (bądź nie mogą) mieć przekłutych uszu, a chcą mieć ciekawą ozdobę. Klips to nic innego jak zapięcie mechaniczne, które okala płatek ucha. Domykając zacisk ozdoba może pewnie trzymać się na uchu. Wewnętrzna część "żabki" może być wyściełana silikonem, miękkim materiałem czy gąbką, która nie pozwoli na bezpośredni kontakt ze skórą, a co za tym idzie, zwiększy komfort noszenia tego rodzaju ozdób.


Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi już nigdy nie będziesz mieć trudności z wyborem zapięcia odpowiedniego dla swoich potrzeb :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl